Červen 2007


Recenze z časopisu Premiere

30. června 2007 v 18:29 Fénixův řád - informace
Letos se toho v čarodějnickém světě semele opravdu hodně. Ředitel Brumbál a Harryho kmotr Sirius svolají starou kouzelnickou partu jménem Fénixův řád, aby bojovala proti Lordu Voldemortovi a strážila před ním tajemné ,cosi´. Ministerstvo kouzel ale odmítá Brumbálovi uvěřit, že se Pán zla vrátil, hází mu klacky pod nohy a nasadí do Bradavic dozor - učitelku Umbidgeovou. A aby toho nebylo málo, Harry potají trénuje skupinku studentů v obraně proti černé magii, prožívá první lásku, má děsivé noční můry a pomalu mu dochází, jak nebezpečně je vnitřně spojen s Voldemortem...
Vměstnat osm stovek nabitých stránek do jednoho filmu je úkol hodný kouzelníka. Novopečený režisér David Yates tedy musel řadu motivů osekat, mnohdy je ovšem zkrátil natolik, že výsledné scény nemohou zcela vyznít a zapůsobit. Důvod, proč třeba dramatickou situaci, kdy Harry ve snu vidí útok na Ronova tátu, zkrouhl na ,setinu sekundy´, by měl prošetřit Odbor záhad. Naopak nejvíc prostoru má slizká Umbridgeová a nové drsné pořádky, které v Bradavicích zavádí, což se střídá se skautíkovským vzdorem místních studentů. Přestože jsou příhody z bradavických škamen zábavné, ve chvíli, kdy nás zajímá hlavně Lord Voldemort a jeho ďábelské plány, nedokážou řádně ,zasytit´ a jen čekáte na další zmínku o magickém zloduchovi.
Přibyla i spousta druhořadých figurek - ať už příslušníci Řádu, lidé z Ministerstva či věčně nadávající skřítek Krátura - a pokud jste nečetli knihu, asi v nich budete mít docela hokej. Většina těchto ,vedlejšáků´ navíc dostane jen dva tři kratinké výstupy, čímž jejich přítomnost ztrácí smysl. V knize má počínaní každého nějaké vyústění, které ovšem ve filmu chybí. Digitální Krátura tak sice možná potěší oko potterofilovo, jinak je ale v příběhu zbytečně a nezasvěcení vůbec nepochopí, proč skřet svého pána Siriuse vlastně nenávidí.
Oproti minulým dvěma dílům je ve Fénixově řádu méně akčních scén, ty ale rozhodně stojí za to. Už úvodní záběry, kdy na Harryho a jeho otravného bratrance zaútočí mozkomorové, jsou tak tísnivé, až vás zamrazí. Vrcholem celého dobrodružství pak je závěrečná hromadná bitka na Ministerstvu. Ta sice není tak rozmáchlá jako v předloze, ale čarodějové tu po sobě metají kletby s takovou vervou a paprsky světla z kouzelnických hůlek létají na všechny strany tak efektně, že od plátna neodtrhnete oči. Pokud navíc na Fénixův řád zavítáte do IMAXu, uvidíte závěrečnou bitvu trojrozměrně!
Stejně jako kniha se i film tentokrát víc než dřív věnuje postavám a jejich pocitům, hlavně Harryho vnitřnímu boji s ,temnou stranou síly´. Úsečnost scén však emocím moc nepřeje a za srdce moc nechytí ani výlevy typu: ,,Ty nejsi špatný člověk. Jsi dobrý člověk, kterému se jenom dělají špatné věci." Na druhou stranu, představitelé mladých čarodějů udělali znovu velký pokrok a oproti Ohnivému poháru se obešli bez naučených ksichtíků. A ani nové přírůstky rozhodně nedělají ostudu - především z profesorky Umbridgeové přímo naskakuje husí kůže a ve svých růžových kostýmcích a s nasládlým úsměvem působí skoro zákeřněji než sám Voldemort. Harryho praštěná spolužačka Lenka Láskorádová je dokonale vyšinutá a Voldemortova přisluhovačka Bellatrix vyhlíží patřičně zlověstně i šíleně. Tahle ,ježibaba´ s charismatem Heleny Bonham Carter se ovšem na plátně vyskytuje poskrovnu, navíc se na ní neblaze podepsal český dabing. Když ve vypjatém okamžiku vítězoslavně zakřičí ,,Zabila jsem XY!", rve její křečovitý jekot uši a veškerá působivost jde k šípku.
Fénixův řád je stále velkou podívanou, které se po technické stránce dá těžko něco vytknout - nešťastně pokrácený příběh je však v porovnání s předešlými díly série zklamáním. Následující kniha s titulem Princ dvojí krve už má ale zase ,jen´ 530 stran. Snad se tedy v Bradavicích blýská na lepší časy.
Ortel: Úchvatná show je to pořád, ale děj opižlaný jak Harryho vlasy dělá z Řádu neslabší díl série. (3 z 5 hvězdiček)

Nový rozhovor s Imeldou

30. června 2007 v 15:49 Dolores Jane Umbridgeová - IMELDA STAUNTON
Když uznávaná divadelní herečka Imelda Staunton dostala nabídku účinkovat v Harry Potterovi a Fénixově řádu jako Dolores Umbridgeová, bradavická nejnovější sadistická profesorka Obrany proti černé magii, nevěděla, zda je to lichotka nebo útok...

"V knize je popsaná jako velmi ošklivá a přirovnávána k ropuše, takže když mi lidé říkali, že v té roli budu úžasná, říkala jsem jim ´No, děkuju mockrát´," směje se. "Ale ta role je skvost a je báječné být součástí tohoto světa - ani nemusím zmiňovat, jaký teď mám doma respekt u svého 12letého potomka."

Její růžově oděná Dolores Umbridgeová je kontrolní šílenec, který se zpěvným hlasem a medovým úsměvěm děsí bradavické studenty i profesory, když plní svou funkci vrchní vyšetřovatelky pro Ministerstvo kouzel.

Nosila spoustu vycpávek, aby vypadala jako obtloustlá Umbridgeová a úzce spolupracovala s kostyméry, aby zachytili její vzhled.

"Užili jsme si spoustu legrace, když jsme vytvářeli tuto trochu zakulacenou osobu, která není moc milá," říká. "Nechtěla jsem, aby byla nějak ostrá. Myslela jsem, že pro ní bylo důležité vypadat jemně a vřele, protože samozřejmě taková není." Jedna z nejhrůzostrašnějších scén je, když mučí Harryho, kterého nutí psát dokola větu, která se mu následně objeví vyrytá na jeho hřbetě ruky.

"Byla opravdu legrace ji hrát," řekla Stauntonová na tiskové konferenci v Claridges Hotel při propagaci filmu. "Hrozně mě to bavilo hrát a hrozně ráda o tom mluvím."

Může to být neobvyklé pro herečku jako Stauntonovou, která byla nominována na Oscara, která vyhrála cenu Olivier Award, že se s filmem loučí zrovna scénou, kdy ji odnáší horda rozzuřených kentaurů. Ona si ale užila každou vteřinu.

"Bylo to tak vzušující," říká. "Bylo dost těžké se stále nesmát, protože to byla opravdu zábava."

ph.net

První edice HP1 vydražena za 18 000 dolarů!

30. června 2007 v 15:47 Novinky - Kámen Mudrců
Business Week informoval, že první edice knihy Harry Potter a Kámen mudrců byla vydražená anonymním dražitelem za 18 000 dolarů!
Bonhamský aukciový dom tvrdí, že jde o raritu, protože první edice této knížky vyšla jen v nákladu od 500 do 1 000 výtisků.

potterweb.cz

Všechno nej, Pedjo

30. června 2007 v 1:03 Igor Karkarov - PEDJA BJELAC
45 let je dneksa Pedjovi Pjelacovi, představiteli Igora Karkarova...:-)
Přeju hodně štěstí, zdraví a lásky;-))
Skútřík

28. června 2007 v 20:08 Ostatní
Ahojky, jak je?:-))

Prázdniny už jsou skoro tady...já se mám bezvadně:-))

Ale hlavně - asi v půl pátý jsem si přivezla mýho skútra!:-)))
Dostanu ho od mamky k patnáctinám...teď se učím jezdit, ale hlavně taky předpisy a asilniční zákony...:-)
Ale mám z mýho skútříčka hroznou radost!:-)Dvě videa z HP5 s českými titulky!

28. června 2007 v 19:46 Filmová videa
Na serveru sms.cz se objevily dva klipy z Fénixova řádu s dosti kvalitními titulky. Ukázka číslo dvě je standartní trailer, ovšem první ukázka obsahuje nové scény v relativně obré kvalitě - Moodyho, Lupina, Bellatrix v zeleném ohni, Brumbála zahnaného do kouta, výcvik Brumbálovy armády - Colina vznášejícího se ve vzduchu, kde ho drží Cho (a po pohledu na Harryho Colina pustí), Hermionu omračující své spolužáky, soustu bojových scén a dokonce i kamenný oblouk!:-)

PRVNÍ VIDEO
DRUHÉ VIDEO

Trio s Tesákem

28. června 2007 v 11:55 Fotky - Fénixův řád
fotolog

Nová fotka - Moody s Tonksovou

28. června 2007 v 11:54
fotolog

Kartičková mega soutěž - ceny

28. června 2007 v 11:25 Big soutěže
Pořadí:
1. místo - denča (56 kartiček)
2. místo - Arja (52 kartiček)
3. místo - Mamlasek (47 kartiček)
4. místo - Ali.Lovel (43 kartiček)
5. místo - Emma (31 kartiček)


Ceny: